(Επαναφέρουμε σχετικό δημοσίευμα της 23ης Ιουνίου 2019)

Με αφορμή τις βουλευτικές εκλογές της 7ης Ιουλίου ας κάνουμε μια ιστορική αναφορά για το ποιοί εκπροσώπησαν το νησί μας στη Βουλή απο ο 1865 έως σήμερα.

Οι πρώτες εκλογές μετά την “Ενωση” με την Ελλάδα

Οι πρώτοι Κεφαλλονίτες και Θιακοί βουλευτές (20 από Κεφαλονιά και 4 από Ιθάκη) μπήκανε στην Β’ Εθνοσυνέλευση του 1862 και η ενσωμάτωση τους έγινε 23 Σεπτεμβρίου 1863 αλλά οι πρώτες εκλογές διενεργήθηκαν στις 14 Μαΐου 1865 και εκλέχτηκαν 12 βουλευτές (4 Κρανιά, 3 Πάλλη, 3 Σάμη και 2 Ιθάκη).

Προπολεμικά

Γιάννης Μεταξάς, ο δικτάτορας, βγήκε 5 φορές αλλά όχι συνεχόμενες
7/11/1926, (19/8/1928 δεν βγήκε), 25/11/1932, 5/3/1933, 9/6/1935, 26/1/1936

Βαλσαμάκης Νικόλαος (Κραναίας) βγήκε 7 φορές αλλά όχι συνεχόμενες
18/7/1875, 23/9/1879, 20/12/1881, 7/4/1885, 4/1/1887, 14/10/1890, 16/4/1895,

Καβαλιεράτος- Άννινος Μιλτιάδης (Σάμης) βγήκε 7 φορές αλλά όχι συνεχόμενες
20/2/1905, 26/3/1906, 8 (21)/8/1910, 31/5/1915, 6/12/1915, 1/11/1920, 16/12/1923

Μεταξάς Αγαμέμνων (Κραναίας) (Υπουργός Δικαιοσύνης 6/1/1872 έως 12/7/1872) βγήκε 6 φορές αλλά όχι συνεχόμενες.
21/3/ 1868, 16/5/1869, 26/2/1872, 27/1/1873, 18/7/1875, 4/1/1887

Ιακωβάτος Τυπάλδος Γεώργιος (Πάλης) βγήκε 6 φορές αλλά όχι συνεχόμενες
23/9/1863, 14/5/1865, 21/3/1868, 16/5/1869, 23/6/1874, 23/9/1879

Ιακωβάτος Τυπάλδος Χαράλαμπος (Πάλης) 6 φορές αλλά όχι συνεχόμενες
23/9/1863, 14/5/1865, 21/3/1868, 16/5/1869, 23/6/1874, 23/9/1879

Μεταπολεμικά

Δ΄ Αναθεωρητική: Εκλογές 31 Μαρτίου 1946 (έως 8/1/195)

Αλιβιζάτος Χαράλαμπος
Δημητράτος Αριστείδης (Υπουργός Εργασίας στη Μεταξική Δικτατορία και στην Κυβέρνηση Καραμανλή από 1958 έως 1961. Υφυπουργός Γεωργίας στην αυτοεξόριστη Κυβέρνηση Τσαλδάρη μέχρι το 1942)
Κομνηνός Ευστράτιος
Φωκάς Νικόλαος

Α΄ Περίοδος : Εκλογές 5 Μαρτίου 1950 (έως 30/7/1951)

Δενδρινός Ευάγγελος
Ρουχωτάς Γεράσιμος

Β΄ Περίοδος : Εκλογές 9 Σεπτεμβρίου 1951 (10/10/1952)

Δενδρινός Ευάγγελος
Λιβαδάς Σπυρίδων
Μεταξάς Γεράσιμος

Γ΄ Περίοδος : Εκλογές 16 Νοεμβρίου 1952 (έως 11/1/1956)

Βασιλάτος Γεράσιμος (Σάμη)
Λιβαδάς Σπυρίδων (Πάλλης)
Μεταξάς Γεράσιμος (Κράνης)
Μπαρούνος Κωνσταντίνος (Ιθάκης)

Δ΄ Περίοδος : Εκλογές 19 Φεβρουαρίου 1956 (έως 2/4/1958)

Αλεξάτος Βρασίδας
Δημητράτος Αριστείδης
Μεταξάς Γεράσιμος

Ε΄ Περίοδος : Εκλογές 11 Μαΐου 1958 (20/9/1961)

Διβάρης Σπυρίδων
Μεταξάς Γεράσιμος
Πινιατώρος Νικόλαος

ΣΤ΄ Περίοδος : Εκλογές 29 Οκτωβρίου 1961 (έως 26/9/1963)

Δενδρινός Ευάγγελος
Ρουχωτάς Χαράλαμπος
Μεταξάς Γεράσιμος

Ζ΄ Περίοδος : Εκλογές 3 Νοεμβρίου 1963 (έως 8/1/1964)

Δενδρινός Ευάγγελος
Μεταξάς Γεράσιμος

Η΄ Περίοδος : Εκλογές 16 Φεβρουαρίου 1964 (έως 14/4/1967)

Δενδρινός Ευάγγελος
Μεταξάς Γεράσιμος (23/4/1966 απεβίωσε και αντικαταστάθηκε από τον Μεσσάρη Χαράλαμπο

Μεταπολίτευση έως σήμερα

Α΄ Περίοδος : Εκλογές 17 Νοεμβρίου 1974 (έως 22/10/1977)

Γεράκης Παναγής
Μεσσάρης Χαράλαμπος

Β΄ Περίοδος : Εκλογές 20 Νοεμβρίου 1977 (έως 19/9/1981)

Γεράκης Παναγής
Μεσσάρης Χαράλαμπος

Γ΄ Περίοδος : Εκλογές 18 Οκτωβρίου 1981 (έως 7/5/1985)

Μαντέλης Αναστάσιος
Τρίτσης Αντώνιος (Υπουργός Χωροταξίας Περιβάλλοντος)

Δ΄ Περίοδος : Εκλογές 2 Ιουνίου 1985 (έως 2/6/1989)

Τρίτσης Αντώνιος (Υπουργός Παιδείας)

Ε΄ Περίοδος : Εκλογές 18 Ιουνίου 1989 (έως 12/10/1989)

Μεσσάρης Γεράσιμος

ΣΤ΄ Περίοδος : Εκλογές 5 Νοεμβρίου 1989 (έως 12/3/1990)

Μεσσάρης Γεράσιμος

Ζ΄ Περίοδος : Εκλογές 8 Απριλίου 1990 (έως 11/9/1993)

Μπενετάτος Παναγής

Η΄ Περίοδος : Εκλογές 10 Οκτωβρίου 1993 (έως 24/8/1996)

Μπενετάτος Παναγής

Θ΄ Περίοδος : Εκλογές 22 Σεπτεμβρίου 1996 (έως 14/3/2000)

Καλαφάτης Αλέξανδρος

Ι΄ Περίοδος : Εκλογές 9 Απριλίου 2000 (έως 11/2/2004)

Καλαφάτης Αλέξανδρος (Υφυπουργός Ανάπτυξης)

ΙΑ΄ Περίοδος : Εκλογές 7 Μαρτίου 2004 (έως 18/8/2007)

Αλιβιζάτος Πέτρος

ΙΒ΄ Περίοδος : Εκλογές 16 Σεπτεμβρίου 2007 Έως 19/9/2009)

Παρίσης Αλέξανδρος

ΙΓ΄ Περίοδος : Εκλογές 4 Οκτώβριος 2009 (έως 11/4/2012)

Μοσχόπουλος Σπυρίδων

ΙΔ΄ Περίοδος : Εκλογές 6 Μαΐου 2012 (έως 19/5/2012)

Θεοπεφτάτου Αφροδίτη

ΙΕ΄ Περίοδος : Εκλογές 17 Ιουνίου 2012 (έως 31/12/2014)

Θεοπεφτάτου Αφροδίτη

ΙΣΤ΄ Περίοδος : Εκλογές 25 Ιανουαρίου 2015 (έως 28/8/2015)

Θεοπεφτάτου Αφροδίτη

ΙΖ΄ Περίοδος : Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Θεοπεφτάτου Αφροδίτη

Ο βουλευτής με την μακροβιότερη συνεχόμενη θητεία είναι ο Μεταξάς (Σούλης)  με 7 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ θητείες , και ακολουθεί ο Δενδρινός με 5 συνεχόμενες θητείες, η Αφροδίτη Θεοπεφτάτου έχει 4 συνεχόμενες θητείες όπως και άλλοι στο παρελθόν.

Ο Μεταξάς Γεράσιμος (Σούλης το παρατσούκλι του από τον Πόρο) 7 συνεχόμενες φορές είναι ο μακροβιότερος Βουλευτής στην ιστορία της Κεφαλονιάς.
9/9/1951, 16 /11/1952, 19/2/1956, 11/5/1958, 29/10/1961, 3/11/1963, 16/2/1964 (πέθανε βουλευτής στις 23/4/1966 και αντικαταστάθηκε από τον Μεσσάρη Χαράλαμπο)

Δενδρινός Βαγγέλης βγήκε 5 φορές αλλά όχι συνεχόμενες
5/3/1950, 9/9/1951, 29/10/1961, 3/11/1963, 16/2/1964

Και ο Διβάρης Σπυρίδων που βγήκε το 1958 ήταν ο πρώτος Βουλευτής της αριστεράς και είχε βγει με την ΕΔΑ.

Η βουλευτής Αφροδίτη Θεοπεφτάτου είναι η πρώτη γυναίκα βουλευτής του Νομού μας όχι όμως και η πρώτη βουλευτής της Αριστεράς . Αυτή την πρωτιά την έχει ο Διβάρης Σπυρίδων (1958).

SHARE

Προσθέστε το δικό σας σχόλιο